Płaczę nad wami – zwolennicy PiS

Płaczę nad wami – zwolennicy PiS. Płaczę, bo was kocham. Boście najpiękniejszą częścią narodu polskiego. No… może prawie najpiękniejszą. Najpiękniejszą, bo przechowujecie marzenia. Marzenia o Polsce: wielkiej, solidarnej, sprawiedliwej, prawej, uczciwej. Jesteście więc piękni, bo jesteście depozytariuszami tego co najcenniejsze – wielkiego marzenia, ideału, który jeśli zostanie stracony z oczu, to wszystko się rozpada, bo nie sposób budować życia wyłącznie na podstawie egoizmu i żądzy zysku.

Płaczę nad wami, bo was PiS “ładuje w bambuko”. Bo ta partia jest mieszanką dwóch typów ludzi, dwóch postaw, dwóch sposobów działania. Z jednej strony to nawiedzeni głupcy, którzy nie mając zielonego pojęcia o politycznych realiach, chcą podejmować polityczne decyzje. Taki Kaczyński wysuwający sugestie, czy mówiący, o urzędującym kanclerzu Niemiec jako o współpracowniku Sztazi to wystarczający przykład. Z drugiej strony PiS to klika cwaniaków, małych ludzi, którzy na waszych karkach uprawiają gierki, mające im zapewnić dobre życie. Czyż może być lepszy przykład niż “niezłomny” Kurski, zdradzający swoich kolegów z Solidarnej Polski, podający swoje gołe siedzenie – publicznie – na konwencie PiS?

Płaczę nad wami, bo Kaczyński to nie Orban. Bo nie widzicie podstawowej różnicy pomiędzy tymi politykami. Różnicy takiej, że dla Orbana liczy się tylko wprowadzanie w życie zmian, odpowiadających wartościom, które ceni. Dla wprowadzania tych zmian w życie, Orban zawrze sojusz z każdym. Jeśli trzeba to z Putinem. Liczy się dla niego tylko to, że zmienia Węgry.

Kaczyński zupełnie odwrotnie, niczego nie zmienia, za to na żadne kompromisy i zgniłe sojusze nie pójdzie i ich nie utrzyma. Bo taki jest moralny, bo taki jest święty, bo takie ponoć są standardy polityki PiS. Przecież jedyną polityczną decyzją, przeforsowaną przez PiS, w ostatnich latach, wbrew PO, było przywrócenie prezesów małych sądów rejonowych na ich stanowiska. Czy wy widzicie co się wyprawia w waszym imieniu?

Płaczę nad wami, bo jesteście w pułapce. Bo się wam oferuje zawsze tłumaczenia, im większej głupoty, im większej szkodliwości, tym bardziej uwznioślone. Jakoś trzeba przecież wyjaśnić, postępowanie, które w realnym kontekście jest głupie lub szkodliwe. Jak uzasadnicie tę decyzję pozostawienie słodkich stanowisk regionalnym prezesom sądów rejonowych? Jak uzasadnicie rezygnację z władzy przez PiS w, niemal, środku kadencji? Moralną niemożnością korzystania z poparcia Samoobrony? Serio? Ludzie! Robią wam wodę z mózgu! I to brutalnie.

Płaczę nad wami, bo czeka was frustracja. Najpewniej dlatego, że PiS nie zdobędzie władzy. Dzieje się jakoś tak, jak z komisją Macierewicza, jakby nie chodziło o to by “złapać króliczka” tylko by go gonić. Nie, by wyjaśnić katastrofę, tylko ją wyjaśniać. Nie, by zdobyć władzę, tylko ją zdobywać. Wciąż i wciąż, da capo al fine. A wy jesteście, w tym gonieniu króliczka, paliwem napędowym. Pokarmem dla konsumpcji, przez aparatczyków PiS, ich przywilejów, stanowisk, wynagrodzeń i pozycji. Naprawdę.

Wasze marzenia doczekają się realizacji, bo Polska albo będzie sprawiedliwsza, albo będzie wspólnotą, która choć szanuje indywidualizm, to odczuwa realniej znacznie łączność i wspólność, w zakresie wartości, celów i działań; albo się rozpadnie. Zniknie. Wsiąknie w europejską glebę, i jeśli tak, to tak lepiej.

Ale rzeczywistość nie jest czarno biała, jak to wam wmawiają ci, co was zaprzęgają w wysiłku, którego jedynym owocem mogą być profity tych, co wam “przewodzą”. Urzędnicy z nadania PO nie są aferzystami, choć i tacy się zdarzają. Ludzie z nadania SLD nie są zdrajcami, choć może się taki zdarzyć. Ci forowani przez PiS nie są, wszyscy, czyści – o nie. PO zwalcza korupcję, wbrew temu co wam będą sączyć do głowy właściciele waszych głosów. Wyborcy PSL i innych niż PiS partii też kochają Polskę. Nie wiem czy tak gorąco jak wy czy Narodowcy, ale realny sentyment do Ojczyzny nie jest im wcale obcy i odbieranie im w ogóle takiej motywacji jest po prostu obrzydliwe, nie – gorzej, jest głupie i szkodliwe.

Więc oczekiwane przez was zmiany się spełnią. Wprowadzi je premier z PO albo prezydent z SLD czy Nowej Prawicy. Widzieliście jak PO potrafiła elastycznie zmienić politykę zagraniczną? Krok za krokiem, sprawy będą szły w lepszym kierunku. Bez waszego czynnego udziału. Nawet więcej. Właściciele waszych głosów podsuwać wam będą kolejne, kłamliwe interpretacje, że te zmiany są w jakiś sposób złe. Będą was zamykać za wszelką cenę w enklawie frustracji i negatywnych postaw, byle tylko zachować wasze głosy, oparte o fałszywą nadzieję na to, iż ten aparat to grupa rozsądnych ludzi chcących naprawdę zrealizować jakieś wartości.

Żal mi was. Dlatego to piszę. Nie rezygnujcie z waszych idei, ale nie zamykajcie oczu na rzeczywistość, na to, że być może ktoś was, najzwyczajniej, może wykorzystywać i co więcej, przyczyniać się w ten sposób do spowolnienia i utrudnienia realizacji waszych ideałów. Dorośnijcie, wyzwólcie się z fiksacji. Jeśli głosujecie na PiS, to róbcie tak z wyrachowania, a nie z emocji. Ważcie efekty swoich działań. I wierzcie. Nie w PiS, niech was opatrzność przed tym broni. Wierzcie w prawdę, sprawiedliwość, ale nade wszystko w dobro. Dobro wspólne, które obejmuje wszystkich członków społeczeństwa. Inaczej – nie będzie społeczeństwa, nie będzie, w następstwie, Polski.

============================================

Zastrzeżenie: Niniejszego tekstu nie należy traktować w sposób poważny. To swobodny eksperyment myślowy, który nie rości sobie żadnych pretensji do odpowiadania rzeczywistości.

Nie bądź obojętny, udostępnij dalej...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *