Cytaty i przytoczenia ogólne

Jarosław Kaczyński 10.04.2014

 

Nie ma człowieczeństwa, ludzkiej godności każdego z nas bez prawdy – mówił Jarosław Kaczyński do tysięcy Polaków zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu i domagających się prawdy o przyczynach katastrofy smoleńskiej.

Nasza cywilizacja ufundowana jest na tym przeciwstawieniu: Prawda przeciwko Kłamstwu. I nasza polska kultura, nasza polska tożsamość jest też na tym ufundowana. Nie ma człowieczeństwa, ludzkiej godności każdego z nas bez prawdy. Jeśli odrzucamy prawdę, to znaczy że odrzucamy wszystkie wartości, a jeśli je odrzucamy, to nie możemy uznać także wartości człowieka. Nasza polska kultura i tożsamość wyrasta z chrześcijaństwa, a przecież to w chrześcijaństwie, w naszej wierze tak ważne są słowa “Prawda nas wyzwoli”. Prawda nas wyzwoli!

– Powtarzam: bez tych słów i tej wiary w zbawczą misję Chrystusa Zmartwychwstałego nie ma polskości. Prawda jest potrzebna by budować dobre stosunki między ludźmi i między narodami. Lech Kaczyński, mój śp. brat, prezydent Rzeczypospolitej nie wygłosił przemówienia w Katyniu, ale przygotował je. Pojawiły się w nim słowa o kłamstwie i o prawdzie. Miał mówić, że na kłamstwie nie da się zbudować żadnych trwałych relacji, że kłamstwo dzieli ludzi i narody. Przynosi nienawiść i złość, dlatego potrzeba nam prawdy. Tak, potrzeba nam prawdy!

– Przypomnę tutaj słowa sprzed dwóch lat, wypowiedziane w trakcie drugiej rocznicy tragedii smoleńskiej: prawda i zwycięstwo idą w parze. Żeby zwyciężyła prawda, my musimy zwyciężyć. Ale żeby zwyciężyć, musimy walczyć o pamięć i prawdę. I wtedy nadejdzie ten dzień, nadejdzie zwycięstwo i prawda wyzwoli Polaków, wolnych Polaków

 

10.0.2016

“Jesteśmy coraz bliżej prawdy o Smoleńsku, prawdy o tym, co naprawdę się wydarzyło, jakie były przyczyny katastrofy”

Prezes PiS zdradził, że “wykonywane są kolejne kroki” w celu wyjaśnienia katastrofy w Smoleńsku. “Nie mówi się jeszcze o tym publicznie” – powiedział, dziękując przy okazji Antoniemu Macierewiczowi, który “od 6 lat jest na pierwszej linii walki o prawdę”. Następnie zachęcił tłum do skandowania słów: “Antoni! Antoni!”.

“Dojdziemy do tej prawdy, musimy jeszcze pewne rzeczy uporządkować. Droga będzie trudna”

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało, że do końca miesiąca ma zostać powołana nowa rządowa komisja smoleńska. Według mediów w jej skład wejdą między innymi Wiesław Binienda, Kazimierz Nowaczyk i Grzegorz Szuladziński, czyli eksperci już wcześniej współpracujący z Antonim Macierewiczem przy badaniu tragedii.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-jaroslaw-kaczynski-jestesmy-coraz-blizej-prawdy-o-smolensku,nId,1951905#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 

9.05.2010

“10 kwietnia tego roku doszło do wielkiej tragedii. Odruch współczucia i sympatii milionów Rosjan, został przez Polaków dostrzeżony. Został dostrzeżony i doceniony. Dziękujemy za każdą łzę, za każdy zapalony znicz, za każde wzruszające słowo”

“Panie i panowie, przyjaciele Rosjanie, dziś 9 maja 2010 roku na Placu Czerwonym miał stać mój ukochany brat prezydent Polski Lech Kaczyński”

“Wiem o czym by myślał patrząc z dumą na defilujących polskich żołnierzy. Myślałby o milionach żołnierzy, milionach żołnierzy rosyjskich, którzy polegli w walce z niemiecką Trzecią Rzeszą”

 

 

10.11.2022

Wielu nie chce w to wierzyć, dziś to, o czym mówiłem z tego miejsca wielokrotnie, dziesiątki razy, to znaczy dojście do prawdy zostało dokonane. Znamy tę prawdę, choć jeszcze oczywiście nie całą. Nie wiemy dokładnie, kto. Nie wiemy dokładnie w jakich okolicznościach, ale wiemy, co było przyczyną tej katastrofy. Co doprowadziło do tragedii i to była z całą pewnością zła wola, nienawiść, nienawiść w wielkim natężeniu, nienawiść do tych, którzy chcieli podtrzymywać polską pamięć, ale to podtrzymywanie polskiej pamięci było dla nich także budowaniem, budowaniem polskiej tożsamości, a co za tym idzie – także polskiej siły

Nie bądź obojętny, udostępnij dalej...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *