#dobreprogramy – Zim Wiki

 

“Zim” to jeden z tych wielkich – małych programów, który może być naprawdę użyteczni. Jeśli korzystasz z komputera, nie komórki, jeśli chciałbyś używać notatnika z kalendarzem, listą zadań do wykonania, prowadzić dziennik, pisać nawet książkę lub inne prace, robić “bazę wiedzy”. To “Zim” jest dobrym wyborem.

Ja używam Zim do prowadzenia pewnych projektów, do robienia właśnie notatek, do zbierania informacji, używałem do pisania książki. Na bieżąco, do zapisania, co planuję do zrobienia w danym miesiącu, tygodniu czasem dniu. Zim wyświetla te zadania np. w bocznym panelu, łatwo można je filtrować i przeglądać. Jest konfigurowalny, a wygląda np. jak wyżej (ja używam czerni, ze względu na przyzwyczajenia programistyczne).

 

W lewej kolumnie mamy “Journal” – kalendarz – dający szybki dostęp do dnia, miesiąca itd. lub “Index” czyli hierarchiczne drzewo notatek. W prawej kolumnie pokazywane są zadania do wykonania lub linki prowadzące do strony, z którą pracujemy.

Program jest darmowy, choć… wpłaciłem autorowi pewną kwotę, bo używam od dawna i sobie cenię, więc jeśli nie będziemy wspierać tego, co dobre, to jak to ma przetrwać czy rozwijać się? Program jest lekki i wygodny. Tworzyć można w zasadzie takie swoje “wiki”, a więc powiązany system wiedzy, notatek, odnośników, tematów. Sumując:

  • system zarządzania zadaniami np. GTD – get things done
  • dziennik
  • notatnik
  • prowadzenie projektów (oczywiście nie w sensie profesjonalnym)
  • narzędzie tworzenia researchu
  • narzędzie twórczości (tu mogą być kłopoty ze sprawdzaniem pisowni)

Szybki, lekki, darmowy. Jest w wersji na Windows i Linux a nawet na Apple.  Świetna sprawa do wypróbowania. Link do pobrania wersji 0.74.3 {TUTAJ}

Strona programu jest {TUTAJ}

Nie bądź obojętny, udostępnij dalej...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *