“Uwaga” – głupcze!

 

“Ekonomia” – głupcze, “Gospodarka” – głupcze, daje się raz po raz przeczytać w trakcie wielkich kampanii medialno-politycznych. Tymczasem tym, co najważniejsze w życiu człowieka i społeczeństw jest… uwaga! Fundamentalne zatem jest to, na czym skupiamy swoją uwagę. Owo skupienie uwagi, umieszczenie w polu swojej świadomości czegoś, owo zwrócenie wewnętrznego wzroku, owo skierowanie stożka skupienia uwagi jest de facto bowiem procesem tworzenia.

W szeroko opisywanym doświadczeniu z dwoma szczelinami, przez które przesyła się pojedyncze elektrony, efekt doświadczenia, czyli stwierdzenie na ekranie za szczelinami obrazu fal, albo obrazu cząstek, zależy od tego, czy obserwator zdecyduje się wzrok swojej uwagi skierować wcześniej na obserwację, którą szczeliną przeszedł w kierunku ekranu elektron. Gdy decydujemy się to wiedzieć, efekt doświadczenia jest inny niż wówczas gdy odwracamy od tego swoją uwagę.

Jesteś tym, o czym myślisz cały dzień – powiedział Ralph Waldo Emerson. Cokolwiek prawdziwego, szlachetnego, dobrego – to miejcie na myśli – uczył Apostoł Jezusa Chrystusa. Sam Jezus zaś nie pozostawił wątpliwości, w jaki sposób stać się “nowym człowiekiem” – “Będziesz miłował Pana Boga swego z całego serca, z całego umysłu, ze wszystkich sił” – jednym słowem, On będzie w polu skupienia twojej uwagi.

Dzięki przywiązaniu swojej uwagi ludzie podróżują. Do miejsc nieznanych i dalekich. Odkrywali Amerykę, prawa fizyki, zasady funkcjonowania organizmu, bo ich uwaga była skupiona na niedostępnych im celach. Gdy uwaga społeczeństw skupiona była na wielkich łączących je zamiarach i wartościach, takie społeczeństwa dokonywały rzeczy niezwykłych. Uwaga jest tak naprawdę energią, tam najgłębiej biegnącą ze źródła, które znajduje się w fundamentach świadomości. To dzięki uwadze, utrzymujemy w myślach radość albo smutek, rzeczy wielkie albo małe. Skupienie uwagi ma dla życia jednostek i ludzi jako grup, skutki tektoniczne, zmienijące ludzi i rzeczywistość wokół nich.

I o co takiego stara się świat, rozumiany tutaj jako to, co najpotężniejsze, jako góry fortun za numerami rachunków bankowych i tworzące zarówno te konta jak te banki, jako ci, co decydują, co mogą, niemal wszystko? Otóż ten świat zabiega zajadle o UWAGĘ ludzi. To UWAGA jest obiektem polowania, najcenniejszym dobrem do pozyskania, jest wszystkim. Dzięki posiadaniu władzy i kontroli nad tym, co znajdzie się w polu uwagi ludzi, można z nimi niemal wszystko.

Jeśli mamy w baraku 60 niewolników, to w niewoli możemy ich utrzymać przemocą, ale to wymaga sporych nakładów i środków, lub przy pomocy skierowania ich uwagi na sprawy i waśnie między nimi. Jak chcemy zapobiec by ludzie nie poszli w jakimś kierunku wystarczy skierować ich uwagę w innym. Jak chcemy by nie stali się spójni, rozumni, zgodni i przez to zdolni do zmian rzeczywistości, wystarczy zająć ich tym, co ich różni, tym, co bez znaczenia, wystarczy takim rzeczom nadać właśnie znaczenie, a to oznacza przybić do nich uwagę.

Uwaga jest wszystkim, co mamy. “Tam skarb twój, gdzie serce twoje”. “Kto szuka – znajduje”. Wielkie medialne koncerny i mniejsze medialne kanały, zajmują się zdobywaniem kontroli nad naszą uwagą i kierowaniem jej zgodnie z intencjami tych, co władzę mają nad tymi kanałami, nad tymi koncernami. Myśl o obiektywnym dziennikarstwie czy relacjonowaniu wydarzeń już dawno stała się niedorzeczna.

Czasem stańmy obok siebie i popatrzmy ku czemu biegnie nasza uwaga i ku czemu chcielibyśmy aby biegła. Bo to najważniejszy zasób jaki mamy, na jaki chciwie patrzą inni, jaki chcą mieć, nim kierować, jaki my sami w durny czasem sposób marnujemy, kierując ku temu, co błahe, całkiem chwilowe, bez żadnego znaczenia. Pójdziemy tam gdzie biegnie nasza uwaga. Tam właśnie zamieszkamy. Będziemy tym, co jest w polu naszej uwagi. Staniemy się wskutek tego, co nas zajmuje, ku czemu biegnie nasz wewnętrzny wzrok.

No to… UWAGA! 🙂

Nie bądź obojętny, udostępnij dalej...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *