Dieta: Czy tracąc wagę, chudniemy czy wydalamy wodę? – krótko

 

Energia z pożywienia znajduje się w orgranizmie w trzech formach i miejscach:

  1. Glukoza – we krwi.
  2. Glikogen – wewnątrz komórek.
  3. Tłuszcz – w komórkach tłuszczowych.

Gdy zabraknie glukozy znajdującej się w krwioobiegu, to organizm zaczyna zużywać glikogen. Glikogen to cząstki glukozy połączone ze sobą cząstkami wody. Wagowo mniej więcej trzeba 3-4 części wody na 1 część glukozy. Tak zbudowany jest glikogen.

Więc gdy organizm spala ten glikogen, a czyni to generalnie przed sięgnięciem po zasoby tłuszczu, to tak naprawdę tracimy wagę właśnie wskutek rozkładu glikogenu na glukozę i wodę, która jest wydalana.

Ile zatem wagi człowieka mieści się w tym glikogenie? Ile możemy stracić na wadze, nie naruszając wcale zgromadzonego w ciałku tłuszczu? Otóż glukozy w postaci glikogenu jest ok 0,5 kg. Wody, która ją wiąże jest zatem 1,5 – 2 kg. Można zatem “spaść z wagi” 2,5 kg, nie tracąc tłuszczu, i to się dzieje właśnie w przypadku ostrych postów, ciężkich wysiłków i diet bez węglowodanów.

Jeśli po takim wydarzeniu węglowodany zaczniemy jeść normalnie, to skok wagi znów będzie szybki, bo ów glikogen się odtworzy. Zatem pierwsza utrata wagi, tak ok 2,5 kg, w niewielkim lub żadnym stopniu dotyczy tłuszczu. To w większości woda. Dopiero potem, zaczyna się normalne spalanie tłuszczu!

Nie bądź obojętny, udostępnij dalej...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *