Nasi pracodawcy i związkowcy apelują o wprowadzenie dla nas obowiązkowych “szczepień”

 

Tekst apelu:

Bezsprzecznym jest fakt, że najskuteczniejszą metodą walki z chorobami zakaźnymi w tym COVID–19 są szczepienia ochronne, które wiążą się z korzyściami zarówno w obszarze życia społecznego, jak i środowiska pracy. W chwili obecnej szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 poza sektorem ochrony zdrowia, nie są obligatoryjne, stąd olbrzymią rolę w zapobieganiu transmisji zakażenia poprzez szczepienia odgrywa świadomość społeczna.

Dziś w Unii Europejskiej zaszczepiło się już niemal 77 proc. obywateli, a na całym świecie to ponad 42 proc. populacji (niemal 3,5 mld ludzi). Tak duża liczba zaszczepionych pokazuje bezpieczeństwo tych preparatów. Szczepienia ograniczają nie tylko transmisję wirusa, ale przede wszystkim liczbę zachorowań z ciężkimi objawami i liczbę zgonów. Niestety, statystyki szczepień w Polsce są znacznie gorsze. Dziś w pełni zaszczepionych jest ponad 21 mln Polek i Polaków, co przekłada się na zaledwie 54 proc. populacji. Jest to zdecydowanie za mało, by skutecznie ograniczyć liczbę narastających zgonów i ciężkich objawów choroby.
Jako partnerzy społeczni, reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego apelujemy do Polek i Polaków o korzystanie z bezpłatnych szczepień przeciwko COVID-19. Statystyki są bezwzględne. Wśród hospitalizowanych i umierających 90 proc. to osoby niezaszczepione. Nie ma jeszcze dzisiaj skutecznych leków. W tej sytuacji najskuteczniejsze jest zapobieganie. COVID–19 może zostać z nami jeszcze na długo, dlatego nie możemy sobie pozwolić na to, by zwiększać zagrożenie i przedłużać stan epidemii.

Szczepienia to obecnie najskuteczniejsza forma walki z pandemią COVID-19.

Jednocześnie apelujemy do rządzących o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych, z wyjątkiem osób posiadających przeciwskazania medyczne, szczepień przeciwko COVID–19 oraz wprowadzenie preferencji dla osób zaszczepionych.

Warszawa, dnia 20 stycznia 2022 roku

podpisali:

Piotr Duda – NSZZ Solidarność

Dorota Gardias – Forum Związków Zawodowych

Andrzej Radzikowski – OPZZ

Łukasz Bernatowicz (podpis nieczytelny) – Buisness Centre Club

Marek Kowalski – Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich

Maciej Witucki (podpis nieczytelny) – Prezydent Konfederacji Lewiatan

Andrzej Malinowski – Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej

Cezary Kaźmierczak (podpis nieczytelny) – Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Jan Gogolewski – Prezes Związku Rzemiosła Polskiego

Link do APELU

Scan apelu z powyższej strony:

image

Nie bądź obojętny, udostępnij dalej...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *